Skontaktuj się!

Spytaj o szczegóły! Umów się na pomiar!

PORADNIK

Nasi projektanci w ramach usługi przyjadą do Państwa i dokonają odpowiednich pomiarów, a następnie przygotują indywidualny projekt szafy wnękowej, kuchni czy innej zabudowy. Warto jednak zapoznać się z praktycznymi poradami które ułatwią rozmieszczenie mebli oraz zapewnią ich funkcjonalność.

Wnętrze szafy wnękowej:

Wnętrze szafy wnękowejSzafy wnękowe możemy zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu, są jednak pewne wytyczne które sprawią, że nasza szafa będzie funkcjonalna, a ubrania które wiszą w niej na wieszakach nie będą się niszczyły. Jedną z takich norm jest głębokość mebla która powinna wynosić ponad 55 cm, dzięki czemu unikniemy przykrego zdarzenia jakim jest niewątpliwie przytrzaśnięcie lub co gorsze porwanie kurtki czy płaszcza przez przesuwane drzwi. Planując miejsce na szafę wnękową pamiętajmy aby uwzględnić grubość drzwi – w zależności od materiału z którego są wykonane może to być od 1 (drzwi szklane uchylane) do 10 cm (drewniane drzwi przesuwane). Kolejnym elementem szafy wnękowej który warto dobrze przemyśleć jest długość drążka na ubrania. Drążek w szafie może mieć maksymalnie około 1 metr długości w związku z faktem, że dłuższy może ulec uszkodzeniu wygiąć się lub pęknąć pod ciężarem ubrań.

Standardowo drążki na ubrania instaluje się na wysokości:

  • ok 180 cm jeśli planujemy wieszać na drążku sukienki lub płaszcze
  • ok 110 cm jeśli planujemy wykorzystywać drążek do koszul, bluzek czy kurtek
  • ok 70 cm jeśli drążek będzie służył na ubrania dziecięce

front szafy wnękowejKiedy wiem już jak głęboka będzie szafa, nasze zainteresowanie prawdopodobnie skupi się na szerokości półek. Elementy nie konstrukcyjne do których można zaliczyć m.in. pułki czy przegrody mają grubość ok. 18-19 mm, natomiast listwy przymykowe, połogowe i sufitowe ok 90 mm. Pułki układa się według indywidualnych potrzeb zamawiającego, mogą być one krótkie, długie czy wąskie w zależności od przeznaczenia. Zaleca się aby maksymalna długość półek na ubrania czy buty wynosiła nie więcej niż 90 centymetrów co uchroni je od odkształceń, w momencie kiedy planujemy półki dłuższe niż 2-2,5 metra muszą być one wsparte przegrodą. Drobiazgi takie jak np. skarpety czy bielizna zazwyczaj umieszcza się w specjalnych szufladach których szerokość i długość ustalana są na etapie projektowania. Szuflady mogą mieć dodatkowe przegrody które dzielą je na mniejsze moduły.

Oprócz standardowego wyposażenia szafy wnękowej takiego jak szuflady, półki i drążki mamy możliwość umieszczenia innych akcesoriów. Wśród nich najpopularniejsze są kosze metalowe i druciane, a także ażurowe półki. Zastosowanie tego typu akcesoriów umożliwia wgląd w półkę bez konieczności jej wysuwania oraz przepływ powietrza. Z nietypowych akcesoriów które montowaliśmy u naszych klientów na uwagę zasługują oddzielne miejsca na odkurzacz, żelazko czy deskę do prasowania.

Renowacja i czyszczenie

  • Płyta z której wykonuje się szafy wnękowe dopasowywana jest do krzywizn ścian podczas montażu, ewentualne szczeliny maskuje się masą akrylową, a w dalszej kolejności maluje farbą w kolorze ściany.
  • Rysy i ubytki wynikające z eksploatacji zaleca się maskować odpowiednio dobranym kolorystycznie specjalistycznym woskiem do drewna
  • Lekkie zabrudzenia takiej jak np. kurz, nitki, sierść można usuwać korzystając ze ściereczki lub ręcznika papierowego oraz odpowiednich środków czystości.
  • Zabrudzenia trwałe powstałe np. w wyniku porysowania szafy flamastrem bądź wylania się pasty do butów czyścimy rozpuszczalnikiem organicznym bądź spirytusem, a następnie do czysta wycieramy wilgotną szmatką.

Leave a Reply